blank طرح تفصیلی

  • blank 15 شهریور 1402
  • blank بدون نظر
  • blank 3 دقیقه
  • blank 810 نفر

طرح تفصیلی

درواقع طرح تفصیلی حاوی جزئیاتی است که در طرح‌های جامع شهر به‌صورت کلی‌تر به آن‌ها پرداخته‌شده است. ضمناً اهداف طرح تفصیلی همانند طرح‌های جامع تعادل بخشیدن به شیوه استقرار در کاربردهای شهری و یکسان کردن سطح خدمات و تأسیسات در نقاط گوناگون شهر است.

طرح‌های تفصیلی به تصویب شورای عالی شهرداری می‌رسد و هرگونه تغییرات در آن در صلاحیت کمیسیون ماده ۵ قانون تأسیس شورای عالی معماری و شهرسازی است. طرح جامع و طرح تفصیلی لازم و ملزوم یکدیگر هستند اما درعین‌حال ازنظر روش کار، شیوه تهیه، مقیاس نقشه‌ها و نتیجه نهایی تفاوت‌هایی با هم دارند.

انواع طرح تفصیلی

طرح تفصیلی پایه

طرح تفصیلی موضعی

طرح تفصیلی موضوعی

 

طرح تفصیلی شهری

طرح تفصیلی شهری

طرح تفصیلی پایه چیست؟

طرح تفصیلی پایه یا مکمل طرح جامع شهری برای بخش‌های باقی‌مانده از شهر است که در طرح‌های تفصیلی موضعی یا موضوعی قرار ندارند. با استفاده از طرح تفصیلی پایه تمام تجهیزات اجزایی برای طرح‌های ساختاری همچون کاربری اراضی، تأسیسات، ضوابط مستحدثات، یکپارچه‌سازی ساختار شهر و… آماده می‌کند.

طرح تفصیلی موضعی چیست؟

طرح تفصیلی موضعی ازجمله طرح‌هایی است که ازنظر مکانی و زمانی، محدودیت‌هایی دارد، در حین طراحی گسترش و توسعه شهر از طرح‌های قبلی که با تجدیدنظر همراه است و در بازه زمانی ۱۰ ساله استفاده می‌شود. اجرای طرح تفصیلی موضعی توسط بخش عمومی یا خصوصی یا ترکیبی از هردوی آن‌ها صورت گرفته و با همکاری نهادهای مختلف به‌ویژه بخش‌های مرکزی یا نواحی بزرگ جدید انجام خواهد شد.

طرح تفصیلی موضوعی چیست؟

طرح موضوعی نیز طرحی است که برای احیاء برخی از اماکن متروک و با عملکردهای قبلی خاص و نواحی وسیع (مثل معادن) یا حفاظت چند ناحیه باارزش معماری در محورها حومه‌ها و سواحل یا برای فعالیت‌های تفریحی و گردش و نیز فضای سبز یا کمربند سبز تهیه می‌شود.  همانطوری‌که از معنای لغوی آن برمی‌آید معطوف به موضوعات خاص برنامه‌ریزی و درواقع برای تکمیل طرح‌های تفصیلی پایه و موضعی است.

مشخصات عمومی چنین طرحی عبارت است از زمان محدود تغییر در موضوع خاص محدوده‌هایی خاص در بخشی از شهر یا در سطح تمام شهر و همراه با ویژگی‌های قابل‌تغییر یا اصلاح بودن ازنظر مشخصات اجرایی نیز این طرح می‌تواند توسط بخش عمومی یا خصوصی یا ترکیبی از هردوی آن‌ها صورت گرفته و با همکاری نهادهای مرتبط با موضوع اجرا شود.

وظایف خاص طرح ساماندهی جنبه‌های خاص تقویت سایر طرح‌های شهری و تعیین وظایف نهادهای ذی‌ربط بوده و اسناد آن نیز شامل نقشه پیشنهادها گزارش مکتوب برای ضرورت‌ها و سیاست‌های اجرایی و سایر مطالب توضیحی و تشریحی است.

blank

آیا میخواهید خیلی سریع به وکیل متصل شوید؟

برای دریافت مشاوره و قبول وکالت می توانید با شماره زیر از طریق واتساپ، تلگرام یا تماس تلفنی با ما ارتباط بگیرید
blank اشتراک گذاری این مطلب
blankنظرات

سوالات خود را می توانید مطرح کنید تا در اسرع وقت به پاسخ برسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *