حق ارتفاق چیست؟

  • 13 شهریور 1402
  • بدون نظر
  • 2 دقیقه
  • 430 نفر

حقوق ارتفاقی چیست

حقوقی که برای شخص، در ملک دیگری وجود داشته باشد. حق ارتفاق تنها مختص زمین است. هرکسی که زمینی را خریداری کند و مالک آن شود می تواند از این حق استفاده کند.

انواع حق ارتفاق

حق ارتفاق طبیعی

حق ارتفاق قراردادی

حق ارتفاق تبعی

 

حق ارتفاق طبیعی

در حق ارتفاق طبیعی به واسطه وضعیت طبیعی ملک، برای مالک، در ملک شخص دیگر، این حق به وجود می‌آید. به عنوان مثال در زمین یا خانه کسی، مجرای فاضلاب یا آب باران زمین یا خانه دیگری باشد. در این صورت صاحب خانه یا زمین مذکور  نمی تواند از استفاده همسایه جلوگیری کند.

 

حق ارتفاق قرارداری

هر مالکی می تواند هر حقی را که بخواهد نسبت به دیگری، در ملک خود، قرار دهد. حق ارتفاق قرارداری امکان دارد که به صورت معوض یا مجانی باشد. کیفیت حق ارتفاق قراداری تابع قرارداد و عقدی است که مطابق آن حق داده شده است. حق ارتفاق قراردادی تابع ماده قانون مدنی است.

 

حق ارتفاق تبعی

این حق ( حق ارتفاق تبعی) به واسطۀ حق ارتفاق اصلی ایجاد می شود. تا زمانی حق ارتفاق اصلی از بن نرود، حق ارتفاق تبعی به قوت خود باقی است. مطابق ماده ۱۰۴ قانون مدنی “حق‌الارتفاق مستلزم وسایل انتفاع از آن حق نیز خواهد بود مثل اینکه اگر کسی حق شرب از چشمه یا حوض یا آب انبار غیر دارد حق ‌عبور تا آن چشمه یا حوض و آب انبار هم برای برداشتن آب دارد”.

 

 

تفاوت حق ارتفاق و حق انتفاع در چیست؟

  • حق انتفاع هم در مال منقول و هم مال غیرمنقول وجود دارد. در صورتی که حق ارتفاق مختص ملک (غیر منقول ذاتی) است.
  • حق انتفاع به غیر از وقف و حبس دائم، اصولا موقت است. در صورتی که حق ارتفاق اصولا دائمی است مگر این که با تراضی طرفین مدت آن محدود شود.
  • حق انتفاع مستقل است و قابلیت انتقال دارد مگر این که شرط مباشرت شده باشد. در صورتی که حق ارتفاع تبعی و فرعی است. بدین معنی که مستقل نبوده و قائم به ملک است. این بدان معنی است که حق ارتفاق جدای از ملک قابل انتقال نیست.

آیا میخواهید خیلی سریع به وکیل متصل شوید؟

برای دریافت مشاوره و قبول وکالت می توانید با شماره زیر از طریق واتساپ، تلگرام یا تماس تلفنی با ما ارتباط بگیرید
اشتراک گذاری این مطلب
نظرات

سوالات خود را می توانید مطرح کنید تا در اسرع وقت به پاسخ برسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *