blank پلاک ثبتی

  • blank 5 شهریور 1402
  • blank بدون نظر
  • blank 3 دقیقه
  • blank 6234 نفر

پلاک ثبتی چیست؟

قطعات فلزی مستطیل شکل که در آن شماره ملک به همراه ناحیه مربوطه به آن حک شده است و در ملک نصب می‌شود. پلاک ثبتی هر ملکی نشانگر هویت آن ملک است.

تعریف پلاک ثبتی اصلی و فرعی

همچنان که ذکر شد پلاک ثبتی هر ملک نشان‌دهندۀ هویت آن است. درواقع پلاک ثبتی اصلی و فرعی به‌مانند نام و نام خانوادگی اشخاص است. برای قطعه مادر از شماره پلاک ثبتی اصلی صادر می‌گردد. پلاک ثبتی فرعی نیز برای بخش‌های کوچک‌تر استفاده می‌شود. از طریق این پلاک ثبتی اصلی و فرعی است که استعلامات صورت می‌گیرد.

 

نحوه خواندن پلاک ثبتی اصلی و فرعی

شماره پلاک ثبتی اصلی و فرعی از طریق یک ممیز از هم جدا می‌شوند. به‌منظور خواندن پلاک ثبتی اصلی و فرعی ابتدا می‌بایست قسمت راست ممیز که پلاک فرعی است خوانده شود و سپس سمتِ چپِ ممیز که قسمت اصلی است خوانده شود. به‌عنوان‌مثال شماره پلاک ثبتی ۱۱۲۵/۹۳ به‌صورت پلاک فرعی ۱۱۲۵ از ۹۳ اصلی خوانده می‌شود.

 

پلاک ثبتی در سند کجاست

شماره پلاک ثبتی در قسمت راست از صفحۀ دوم سند مالکیت (سند منگوله‌دار) درج می‌شود.

 

پلاک ثبتی در سند تک‌برگ کجاست

مطابق تصویر زیر اطلاعات مربوط به پلاک ثبتی در سند تک‌برگ، ذیل مشخصات ملک و در ردیف دوم درج می‌گردد.

 

پلاک ثبتی در سند تک برگ

پلاک ثبتی در سند تک برگ کجاست؟

روش پیدا کردن پلاک ثبتی ملک

  • پیدا کردن پلاک ثبتی ملک از روی پلاک ثبتی املاک مجاور

راحت‌ترین راه برای پیدا کردن پلاک ثبتی ملک، مراجعه به املاک مجاور است. با داشتن پلاک ثبتی ملک مجاور به‌راحتی می‌توان پلاک ثبتی موردنظر را دست‌یافت.

  • یافتن پلاک ثبتی ملک با مراجعه به سازمان آب

مسیر دیگری که می‌توان برای به دست آورد پلاک ثبتی ملک می‌توان رفت، مراجعه به اداره آب و فاضلاب است. بدین منظور پس از مراجعه به دادگاه و اخذ برگه درخواست پلاک ثبتی؛ می‌توان به سازمان آب مراجعه کرد و پلاک ثبتی مدنظر را دریافت.

  • دریافت پلاک ثبتی ملک از شهرداری

صاحب ملک می‌تواند با ارائۀ مدارک موردنیاز به دادگاه، مجوز استعلام پلاک ثبتی از شهرداری را بگیرد. شهرداری با ارائۀ مجوز استعلام، پلاک ثبتی ملک مدنظر را در اختیار صاحب‌ملک قرار می‌دهد.

  • پیدا کردن پلاک ثبتی ملک با سند تک‌برگ و کد ملی

امکان استعلام پلاک ثبتی ملک از این طریق تنها برای املاکی مقدور است که تعمیر و تجمیع رد آن‌ها اتفاق افتاده باشد یا حداقل برای یک‌مرتبه معامله‌شده باشند، افراز شده باشند و یا اینکه تقاضای سند تک‌برگ راسا توسط مالک داده‌شده باشد.

  • دست‌یابی به پلاک ثبتی از طریق نقشه‌های هوایی

در این روش می‌بایست موقعیت دقیق ملک و سند را روی نقشه‌های قدیم و جدید جانمایی کرد. نکته حائز اهمیت این است که هر نقشه ثبتی مورد تائید نیست و موارد بسیاری از جعل در این خصوص اتفاق می‌افتد.

  • استعلام الکترونیکی شماره پلاک ثبتی

در این روش می‌توانید به سایت سازمان ثبت‌اسناد و املاک کشور به نشانی https://ssaa.ir مراجعه کرده و با واردکردن شناسۀ یکتا، شماره پلاک ثبتی را استعلام کنید.

blank

آیا میخواهید خیلی سریع به وکیل متصل شوید؟

برای دریافت مشاوره و قبول وکالت می توانید با شماره زیر از طریق واتساپ، تلگرام یا تماس تلفنی با ما ارتباط بگیرید
blank اشتراک گذاری این مطلب
blankنظرات

سوالات خود را می توانید مطرح کنید تا در اسرع وقت به پاسخ برسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *