blank تنظیم دادخواست توسط وکیل پایه یک دادگستری ( آپدیت ۱۴۰۳)

 • blank 2 تیر 1403
 • blank بدون نظر
 • blank 8 دقیقه
 • blank 15 نفر

تنظیم دادخواست توسط وکیل پایه یک دادگستری

 

دادخواست چیست و چگونه تنظیم می شود؟

دادخواست یک متن حقوقی است که توسط یک فرد یا شرکت به دادگاه ارائه می‌شود و در آن ادعاها، خواسته‌ها و درخواست‌های حقوقی مورد نظر ارائه می‌شود. دادخواست ممکن است برای افراد حقیقی یا حقوقی صادر شود و معمولاً به عنوان نخستین مرحله از یک دعوی حقوقی به کار می‌رود.

در نظر داشته باشید نقطه شروع یک دعوی ارائه دادخواست است. البته این نقطه شروع برای دادگاه های حقوقی، دادخواست و برای دادگاه های کیفری، شکواییه است. در این نوشتار، در خصوص دادخواست به عنوان نقطه شروع دعاوی حقوقی صحبت خواهیم کرد.

برای تنظیم یک دادخواست، مراحل زیر را دنبال کنید:

 1. شناسایی دادگاه: ابتدا باید تعیین کنید که دادگاه مربوط به موضوع حقوقی شما کجا قرار دارد. بسته به نوع دعوی، ممکن است نیاز به تعیین دادگاه عمومی، دادگاه تجارت یا دادگاه دیگری باشد.
 2. ۲. تهیه فرم دادخواست: بسیاری از دادگاه‌ها فرم‌های استاندارد برای دادخواست‌های مختلف ارائه می‌کنند. شما می‌توانید این فرم‌ها را از دادگاه یا وبسایت آن دریافت کرده و پر کنید. در حال حاضر به منظور یکسان سازی فرم دادخواست، ارائه دادخواست از طریق سامانه خدمات الکترونیک قضایی امکان پذیر است.
 3. تعریف ادعاها و خواسته‌ها: در دادخواست باید ادعاهای حقوقی خود را شرح دهید و خواسته‌های خود را بیان کنید. باید اطلاعات کامل و دقیق در مورد مسئله حقوقی مورد نظر و همچنین اطلاعات شخصی یا شرکت خود را ارائه کنید. در نظر داشته باشید متن دادخواست طبق قوانین ایران، باید موجه و مستند به دلایل منطقی برای اثبات خواسته مطرح شده باشد.
 4. ۴. ثبت و ارسال دادخواست: پس از تکمیل فرم دادخواست، آن را به دادگاه مربوطه ارسال کنید. این مرحله نیاز به پرداخت هزینه ثبت دادخواست و سایر هزینه‌های قضایی دیگر دارد. در نظر داشته باشید ممکن است برای اثبات خواسته خود، مدارکی را به همراه دادخواست پیوست نموده و به دادگاه ارسال نمایید.مرحله ثبت و ارسال دادخواست، می تواند شخصا توسط شما و یا به همراهی وکیل پایه یک دادگستری انجام شود. بدیهی است که مشورت با وکلای متخصص در این زمینه، می تواند از بروز اشتباه و هدر رفت مالی و زمانی، جلوگیری کند.

 

تنظیم دادخواست

راهنمای تنظیم دادخواست توسط وکیل

دادخواست بدوی چیست؟

دادخواست بدوی یک متن حقوقی است که معمولا نقطه شروع یک دعوی محسوب می شود. طبق قوانین ایران و نیز رویه جاری در دادگاه ها، در حال حاضر دادخواست باید به صورت کتبی و با دلایل و مستندات کافی به دادگاه صالح، ارائه شود. در دادخواست بدوی، شخص دادخواست دهند که مدعی وجود حقی برای خود می باشد، ادعای خود را مطرح نموده و شرحی از دلایل، استدلالات و مدارک خود را به دادگاه ارائه می نمایند.

 

دادخواست طاری چیست؟

عبارت دادخواست طاری صحیح نمی باشد. آنچه که صحیح است دادخواست در دعاوی طاری است. دعاوی طاری نوعی خاص از دعاوی هستند که در دادگاه های ایران به رسمیت شناخته شده و ساز و کار ویژه ای برای خود دارند. در این دعاوی، همانطور که قبلا گفته شد، فرم دادخواست مشخص است و نیاز به ارائه مدارک مثبت حق ارائه کننده دادخواست دارد.

تنظیم دادخواست متقابل

دادخواست دعوای متقابل زمانی است که خوانده دعوا، خود را محق می داند تا به جای دفاع در دعوای مطرح شده، ادعای جدید را مطرح نماید که در نتیجه دعوای قبلی، اثر داشته باشد. تنظیم دادخواست دعوای متقابل، ظرایف و اهمیت بسیاری دارد. زیرا طرح یک دعوای جدید در خلال دعوای مطرح شده اگر بدون دقت و توجه به ظرایف قانونی آن مطرح شود، ممکن است نه تنها سبب پیروزی در دعوای مطرح شده نگردد، بلکه اثار مخرب فراوانی به همراه داشته باشد.

تنظیم دادخواست واخواهی

واخواهی مرحله ایی از رسیدگی است که شخص خوانده در جلسه حضور نداشته است و ضمن اعلام دلایل موجه خود برای عدم حضور، تقاضای تشکیل جلسه جدید و رسیدگی مجدد را از دادگاه بدوی می نماید. تنظیم دادخواست واخواهی، به سان دادخواست بدوی، اهمیت دارد و قویا تاکید می گردد، قبل از تنظیم دادخواست، با وکیل مجرب در زمینه دادخواست نویسی، مشورت های لازم را داشته باشید.

برای تنظیم یک دادخواست واخواهی ، شما باید مراحل زیر را دنبال کنید:

 1. ۱. مطالعه دادخواست اولیه: در ابتدا، دادخواست اولیه را به دقت مطالعه کنید و ادعاها و درخواست های مطرح شده توسط طرف مقابل را شناسایی کنید.
 2. طراحی دادخواست واخواهی: همانطور که قبلا گفته شد باید دقت داشته باشید در دادخواست واخواهی، ابتدائا باید دلایل موجه برای عدم حضور خود در جلسه رسیدگی و عدم ارسال لایحه را برای دادگاه تشریح نمایید. سپس اقدام به ارسال دادخواست نمایید.
 3. ضمیمه کردن مدارک: هرگونه مدارک، شواهد یا اطلاعات پشتیبانی کننده از دفاع شما را به دادخواست خود ضمیمه کنید.

 

تنظیم دادخواست مطالبه وجه ( چک،سفته، قرارداد)

برای تنظیم یک دادخواست مطالبه وجه (برای چک، سفته یا قرارداد)، شما باید مراحل زیر را دنبال کنید:

 1. تهیه اظهارنامه رسمی: طبق قوانین ایران بهتر است قبل از اقامه دعوی در خصوص مطالبه وجه، ابتدائا، به شخص متعهد اعلان رسمی مبنی بر تادیه دین ارائه دهید. در این اظهار نامه مهلت معقولی را برای ادای دین در نظر گرفته و شماره حساب معرفی کنید. اگر پس از مهلت اعلامی، طلب خود را دریافت نکردید، اقدام به تنظیم و ارائه دادخواست مطالبه وجه نمایید.

اظهارنامه بهتر است حاوی اطلاعات زیر باشد:

– اطلاعات شخصی شما و شخصی که به وجه شما بدهکار است

– جزئیات مربوط به وجه مطالبه شده (مبلغ، تاریخ، نوع وجه)

– دلایل و حجت های قانونی برای مطالبه وجه

– خواسته های خود برای بازپرداخت وجه

 1. طرح دادخواست: پس از ابلاغ اظهارنامه و گذشت مدت زمانی که به شخص بدهکار داده اید، مناسب ترین راه، تنظیم و طرح دادخواست مطالبه وجه می باشد.
 2. ۳. ضمیمه کردن مدارک: هرگونه مدارک، شواهد یا اطلاعات پشتیبانی کننده از مطالبه وجه شما را به دادخواست خود ضمیمه کنید. این مدارک، ممکن است شامل چک‌های برگشت خورده، گواهی عدم پرداخت بانک، سفته‌های عودت نشده یا قراردادهای مربوط به وجه باشد.
 3. شرکت در جلسه رسیدگی: در این مرحله، پس از تعیین وقت رسیدگی، باید در جلسه تعیین شده دردادگاه حاضر شوید و بنا بر مدارکی که ارائه می کنید، از ادعای خود دفاع نمایید.

با رعایت این مراحل و تهیه یک دادخواست مطالبه وجه کامل و متقن، شما می‌توانید به درخواست بازپرداخت وجه خود پاسخ دهید و حق خود را به دست آورید.

(برای طرح دعوای مطالبه وجه و انتخاب وکیل مطالبه وجه اینجا را کلیک کنید)

هزینه تنظیم دادخواست توسط وکیل پایه یک دادگستری

هزینه تنظیم یک دادخواست ممکن است بسته به موارد زیر متغیر باشد:

۱.همراهی وکیل دادگستری: اگر از وکیل برای تنظیم دادخواست استفاده می‌کنید، هزینه‌ها بسته به تعرفه‌های وکلا ممکن است متفاوت باشد. هزینه‌ها ممکن است بر اساس ساعت کاری وکیل یا بسته به نوع پرونده محاسبه شود.

 1. ۲. هزینه‌های دادگاه: برای تنظیم دادخواست، شما ممکن است نیاز به پرداخت هزینه‌های دادگاه داشته باشید. این هزینه‌ها ممکن است بسته به نوع پرونده ، میزان خواسته و دادگاه متغیر باشد.
 2. ۳. هزینه‌های مربوط به مدارک: اگر نیاز به تهیه و ارسال مدارک، شواهد یا اسناد دیگر برای پشتیبانی از دادخواست دارید، هزینه‌های مربوط به تهیه این مدارک نیز باید در نظر گرفته شود. تمامی این هزینه ها، تحت عنوان هزینه های دادرسی قابل پرداخت است.

بنابراین، برای تخمین دقیق هزینه‌های تنظیم یک دادخواست مطالبه وجه، بهتر است با یک وکیل مشورت کنید تا هزینه‌های دقیق را بر اساس شرایط خاص خود دریافت کنید.

چرا تنظیم دادخواست توسط وکیل ضرورت دارد؟

تنظیم دادخواست توسط وکیل می‌تواند برای انجام صحیح و موثر این فرآیند ضروری باشد. در ادامه به برخی از دلایل این ضرورت اشاره می‌کنم:

 1. ۱. حقوقی بودن موضوع: تنظیم یک دادخواست نیازمند داشتن دانش قانونی و حقوقی است. وکیل با دانش و تجربه‌ای که دارد، می‌تواند به شما کمک کند تا از حقوق و مزایای شما به نحو صحیح بهره‌مند شوید.
 2. ۲. مذاکره و تعامل با طرف مقابل: وکیل می‌تواند به عنوان نماینده شما در مذاکرات با طرف مقابل عمل کند. این امر می‌تواند به شما کمک کند تا از نظر حقوقی و مالی بهترین نتیجه را بگیرید. ممکن است وکیل شما بتواند با رایزنی و مذاکره، قبل از اقدام در مرحله دادگاه، مساله را حل نماید.
 3. ۳. حفاظت از حقوق شما: وکیل می‌تواند شما را در مورد حقوق و تعهدات خود آگاه کند و از حقوق شما در دادگاه یا در مذاکرات خارج از دادگاه حفاظت کند.
 4. تسریع در فرآیند: استفاده از خدمات وکالت می‌تواند به شما کمک کند تا فرآیند تنظیم دادخواست و حل اختلاف را سریع‌تر و به نحو صحیح‌تر پیگیری کنید.

 

بنابراین، با توجه به اهمیت تنظیم دادخواست به عنوان نقطه شروع طرح یک دعوا، توصیه می شود نسبت به مشورت و همراهی وکیل مجرب در این زمینه، اهتمام ورزیده و با در اختیار داشتن مهارت و دانش و آگاهی وکلای دادگستری، هزینه و ریسک شکست در دعاوی خود را کاهش دهید.

blank

آیا میخواهید خیلی سریع به وکیل متصل شوید؟

برای دریافت مشاوره و قبول وکالت می توانید با شماره زیر از طریق واتساپ، تلگرام یا تماس تلفنی با ما ارتباط بگیرید
blank اشتراک گذاری این مطلب
blankنظرات

سوالات خود را می توانید مطرح کنید تا در اسرع وقت به پاسخ برسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *